Suborna smernica: Nevyhnutne potrebný čas

Definícia zo Súbornej smernici: Nevyhnutne potrebný čas pri všetkých prekážkach v práci je čas, ktorý zamestnanec preukáže, maximálne však v rozsahu priemernej dĺžky dennej normy, pričom sa vychádza z päťdňového pracovného týždňa (T36.00 = 7 hod. 12 minút)

O čo vlastne ide?: kolega bol na vyšetrení vo fakultnej nemocnici na ktoré sa objednal cca. 3 mesiace dopredu. Nemocnica je vzdialené 45km od jeho bydliska. Objednávka mu vyšla na jeho dennú zmenu. Takže požiadal o čerpanie „P-čka“. Lenže vyšetrenie bolo náročné na rehabilitáciu jeho telesných funkcií, tak musel zostať v nemocnici do nasledujúceho dopoludnia. Doktori stanovili čas na jeho vyšetrenie s rehabilitáciou na 48 hodín a naša drahá železnica, ktorá je odborník do zdravotníctva mu určí na toto vyšetrenie NEVYHNUTNE POTREBNÝ ČAS v rozsahu 7 hod.12 min.

A teraz sa pýtam, ako je možné, že železnica si sama stanovuje čo je to nevyhnutne potrebný čas. Nemá náhodou o tomto čase rozhodovať niekto iný?

 

11 reakcií

  • Na deň 18.3.2010 zorganizoval prezident OAVD školenie zo súbornej smernice a turnusového poriadku. Školiť budú pracovníci GR ŽSR. Miesto, čas a ostatné podrobnosti uverejním zajtra večer na hlavnej stránke. Medzitým by záujemcovia mali kontaktovať svojich vedúcich uzlov, ramien a pod.

     
  • Ďakujem Všetkým zúčastneným na diskusií, lenže musím sa priznať sme z toho viacerí mimo. Vôbec nechápeme (myslím výpravcov z našej stanice a pár susedných)čo máme robiť. Mzdárka argumentuje dákymi nariadeniami čo má z OR, prezident nám tu napíše, že nárok máme…. Tak ozaj neviem. To skutočne ideme všetci informovať svojich vedúcich uzlov aby to „P“ riešili za nás? Ale ak naozaj si železnica myslí, že nárok „NET“ čo potom? Chcem len upozornit JK že problémy ohľadom P-ečka už sú tu dávno. A ten argument so zlodejinou a Inšpektorátom práce malo OAVD riešiť oveľa skôr… Tak si počkáme ako to dopadne, čo odpovie Inšpektorát práce a neviem kto ešte. Budeme pozorne sledovať aktivity OAVD na stránke, a dovtedy si odkladať potvrdenia a doklady nárokovosti „P“

     
  • jk dík .len som sa chcel uistit že je to naozaj tak ,skor som mal pocit že to je kvoli tomu že mzdarka to zle pochopila a zdala sa naklonena nášmu pohladu len jednoducho asi fakt potrebuje vediet kde to platia celé aby sa mohla uistit ,preto by som skor potreboval najprv jej povedat niečo v tom zmysle ,,pani ,v stanici xy to platia 12 hodin,, nerad by som išiel hned do konfliktu najprv ju chcem akosi upozornit dat sancu nech si to poriadne zistí ako to má robit .

     
  • To Kerko: Postav potom otázku čo vlastne urobia s tými zvyšnými 4:48 hodinami, ktoré ti odpadnú z titulu prekážky v zmysle § 141 ZP. Nebudeš ich mať de facto zaplatené v zmysle § 141 ZP! Neplatené voľno? Nepripadá do úvahy! Máš nárok na „P“!! Dajú ti absenciu alebo „prekážku“ podľa § 142 ZP ?! Odpadnutý výkon musíš mať niečím vždy pokrytý!!! Dovolenkou „péčkom“…. Ty máš prekážku v práci potvrdenú na 12 hodinovú zmenu a tá je pokrytá povrdením o prekážke v práci a o jej trvaní. Sám som tento rok toto ešte neriešil, nebolo treba, nikdy však s tým problém nebol. Ak začínajú problémy byť, treba vyzvať bezprostredne (nechcem menovať, prezident vie koho), nech s tou zlodejinou skončia a ak nie, urobiť podanie na Inšpektorát práce alebo rovno žalobu na súd. Dovtedy strostlivo uschovať všetky doklady, povrdenia, aj všetky dokumenty ( vyžiadať od mzdárok, ak niečo majú) nariaďujúce túto zlodejinu, aby v konečnom dôsledku nevyšli z toho ako vinníčky mzdové účtovníčky. Vidí sa mi, že ináč to asi nepôjde.

     
  • sorry ale trošku mam v tom zmatok tak poprosim odpoved , dopredu dam vediet zamestnavatelovi že v den ked mi vychadza denna som objednany k lekarovi ,donesiem mu potvrdenie o navšteve lekára kde mi doktor napíše platí cely den alebo trebars od 07:00 hod do 19:OO hod. kolko mi má žsr zaplatit hodín ? včera som debatoval so mzdárkou dá krk nato že iba 7 hodin ,a ak niekde platia celu smenu ,poprosím na ktorej stanici ?mzdárka v kutoch to odmieta rád by som argumentoval konkretnym prikladom .dík

     
  • V tomto podporím sula aj JK kľudne by sa to mohlo do tej smernice zapracovať vo forme:“ak si v nevyhnutných,neodkladných prípadoch,odborné „vyšetrenie“ (nie zákrok alebo hospitalizácia)vyžiada dlhší čas ako je maximum podľa smernice,na základe potvrdenia „odborného“ lekára o náročnosti vyšetrenia, nutnosti rehabilitácie a časovej náročnosti by malo byť priznané v plnom rozsahu…

     
  • Lenže to školenie p. prezident čo si spomínal ohľadom Smerníc a pod. potrebujú mzdárky pretože skutočne viac ako tých 7 hod. nám nezaplatia. A to hovorím o vlastnej skúsenosti aj keď som mal potvrdenie od 07-19 hod. Teraz je to pase ale ak niečo podobné znovu nastane, mám svojho vedúceha ramena poprípade viceprezidenta a verím, že to spoločne vyriešime. Ď

     
  • Vôbec neobhajujem zamestnávateľa ani nikoho iného. A vysvetlenie pre vás ako použiť P.
    Samozrejme hovoríme o P na dennú zmenu ako sa to dnes podľa smernice platí.
    Potvrdenie od lekára: celodenné vyšetrenie- zaplatia dennú normu
    : vyšetrenie od 8.00-12.00-zaplatia 4 hod. a na cestu
    :vyšetrenie od 7.00-19.00-zaplatia celú dennú
    Skrátka ak má byť zaplatená celá denná, musí byť potvrdenie od lekára na adekvátny počet hodín.Iba pri potvrdení na celú dennú v počte hodín
    môže byť zaplatená celá zmena

     
  • Dovolím si s tebou nesúhlasiť, „el presidente“. V tomto prípade je využitie „P“ na mieste – nejedná sa o práceneschopnosť, ale o „plánované vyšetrenie, resp. ošetrenie v zdravotníckom zariadení“. Na toto sú pracovné voľná v zmysle ZP. Dovolím si tvrdiť, že zamestnávateľovi je do toho „shit“, ako a na koľkokrát ty svoje pracovné voľno využiješ. Rozdiel je len v prepočítaní rozsahu hodín pri 5-dňovom, resp. 7-dňovom pracovnom týždni u turnusákov. Počet hodín je vždy rovnaký! Ak tebe odpadne 12-hodinová zmena a potvrdením zdravotníckeho zariadenia v „žiadosti o pracovné voľno“ preukážeš ako čas nevyhnutný „celý deň“, potom ti patrí náhrada za odpadnutý výkon v dĺžke zmeny. Ani hodina menej. Hrať sa s dvomi – štyrmi hodinami „nevyhnutného času“ môžu ksichty z Kasárenského námestia, keď idú služobným autom do Fakultnej v Košiciach, nie však prípad spomínaný predtým! Neviem, prečo sa vzdávate nárokov?!

     
  • Ďakujem, že ma naučíte používať P-čko, pán prezident! Ja som ani netušil, že také niečo existuje.

     
  • Upozorňujem Ťa, že v tomto prípade nemáš pravdu. Definícia nevyhnutne potrebný čas pochádza zo Zákonníka práce a v tomto prípade konkrétne § 141 ZP. ZP predsa nemá na
    starosti železnica ale niekto iný. Skús si možno prerátať zaplatené hodiny za P 7.2 ktoré sú platené v dovolenkovom priemere a zárobok za 12 hodín. Samozrejme že pre turnusových
    zamestnancov bola lepšia alternatíva zaplatená celá denná. Bohužiaľ pri konkrétnom prípade
    ktorý spomínaš by mal byť dotyčný na PN a neriešiť to formou P.